Jaká byla 31. mezinárodní konference MĚŘICÍ TECHNIKA PRO KONTROLU JAKOSTI

31. mezinárodní konference  "MĚŘICÍ TECHNIKA PRO KONTROLU JAKOSTI"

Motto konference: METROLOGIE – jistota kvality“.

Konference byla zaměřena na prezentaci aktuálních informací z průřezových oblastí metrologie, aby poskytla zajímavou skladbu poznatků a informací pro všechny účastníky konference. Program konference byl koncipován tak, aby poskytl možnost získat co nejvíce informací, a zároveň byl dán dostatečný časový prostor pro setkávání a konzultace s výrobci a dodavateli měřicí techniky, stejně jako s odborníky metrologických institucí a odborných organizací.  Na základě zpětné vazby účastníků předchozích ročníků konference byly do programu letošního ročníku konference opět zařazeny přednášky zástupců odborných institucí - ÚNMZ, ČMI, vysokých škol a odborných organizací. Na konferenci bylo prezentováno celkem 16 příspěvků a 1 workshop. Konference se zúčastnilo 113 účastníků, včetně vystavovatelů. Na konferenci se prezentovalo 18 vystavovatelů.

Letošní ročník konference byl jako obvykle spojen s výstavkou měřicí techniky a prezentacemi vystavovatelů.

Světový den metrologie 2024

Světový den metrologie je každoroční oslavou podpisu Metrické úmluvy dne 20. května 1875 zástupci sedmnácti zemí. Úmluva stanovila rámec pro globální spolupráci ve vědě o měření a v jejích průmyslových, komerčních a společenských aplikacích. Původní cíl Metrické úmluvy – celosvětová jednotnost měření – zůstává dnes stejně důležitý jako v roce 1875.

Letos poprvé se konání Světového dne metrologie opírá o usnesení Generální konference UNESCO, kterým byl 20. květen vyhlášen Světovým dnem metrologie.

Toto rozhodnutí otevírá nové cesty k propagaci metrologie v souladu s posláním UNESCO vybudovat lepší svět prostřednictvím vědy a vzdělávání.

Metrologie poskytuje základ pro rozhodování založené na datech a rozvoji politiky v oblasti udržitelnosti. Tím, že zajišťuje přesná měření napříč různými aspekty udržitelnosti, pomáhá organizacím, vládám a jednotlivcům činit informovaná rozhodnutí, která přispívají k udržitelnější budoucnosti.

Světovým dnem metrologie se v roce 2024 zaměřujeme na četné možnosti měření, které přispívají k vytvoření udržitelné globální ekonomiky a životního prostředí.

Více na: https://www.worldmetrologyday.org/

Vzdělávání metrologů ve světle současnosti - korespondenční kurz metrologie

Vzdělávání metrologů ve světle současnosti

korespondenční kurz metrologie – základní metrologický kurz v pohodlí domova

Covidová krize nás sice v nedávné době vyhnala načas z poslucháren, ale zároveň nás mnohému přiučila. Náhle jsme zjistili, že je možné studovat i jiným způsobem než tím, který je spojený s docházkou do přednáškových síní a nutností se v určitý čas dostavit na určité místo. Pravdou je, že možnost vyslechnout si odborného lektora a mít možnost konzultace s ním, plně samostudium asi nenahradí. Na druhé straně v době, kdy zaměstnavatelé nemají pracovních sil nadbytek a snaží se využívat je plně v pracovním procesu, jen velmi neradi uvolňují své zaměstnance na školení, která z jejich pohledu nemají okamžitý přínos pro výrobu. U některých speciálních oblastí vzdělání to sice nejde a bez osobní účasti na kurzu se zaměstnanec neobejde, ale přesto je možné nalézt některé oblasti, kde to možné docela dobře je. Česká metrologická společnost, z. s. kupodivu již před pandemií přišla s kurzem označeným jako K-90, který umožňoval zájemcům formou samostudia získat soubor základních znalostí v oblasti metrologie. Tak vznikl korespondenční kurz metrologie. Je to idea Ing. Emila Grajciara, který mezi námi už delší dobu není, ale stopy jeho činnosti přetrvávají.

100. výročí přistoupení Československé republiky k metrické konvenci

 Metrická konvence (Dohoda o metru) byla oficiálně přijata, po předchozích jednáních, 20. května   1875 v Paříži. Dohodu podepsalo 17 zakládajících zemí včetně Rakousko Uherska. Smlouvou byl   dán základ pro vznik Mezinárodního úřadu pro váhy a míry (BIPM) se sídlem v Sévres u Paříže a   Mezinárodního výboru pro váhy a míry (CIPM).

 Rakousko-Uhersko bylo ve správě měr a vah pokrokové. V roce 1871 byla zaváděna metrická   soustava. Přistoupení k Metrické konvenci se uskutečnilo již jejím podpisem 20. května 1875 a od     1. ledna 1876 bylo její užívání povinné již v celé monarchii. Metrická konvence byla vyhlášena v Rakouském říšském zákoníku z roku 1876 pod číslem 20 ave Sbírce zákonů uherských jako zákonný článek II z roku 1876.

Z počátku se uplatňovalo, že každý „nový“ stát byl uznáván jako následnický. V roce 1921 byl k Metrické konvenci připojen dodatek, že každý stát může přistoupit k metrické konvenci tím, že předá svou přihlášku francouzské vládě, která o tom pak informuje všechny zúčastněné státy a předsedu Mezinárodního výboru pro váhy a míry (CIPM).
Československá republika na základě usnesení Národního shromáždění ze dne 17. února 1922 a ratifikace listinou z 31. května 1922 zahájila kroky k přistoupení k Metrické konvenci. Přístup Československé republiky k Metrické konvenci nabyl mezinárodní platnost dne 23. září 1922.

Viz také Vyhláška ministra zahraničních věcí č. 351. Sb. ze dne 24.listopadu 1922 o přístupu Československé republiky k mezinárodní úmluvě, sjednané dne 20. května 1875 v Paříži, o soustavě metrické.

 

Informace ohledně novely zákona o metrologii

Nové definice jednotek SI - novela zákona o metrologii

Dne 31. března 2021 byl ve Sbírce zákonů zveřejněn zákon č. 152/2021 Sb., kterým se mění zákon č. 505/1990 Sb., o metrologii, ve znění pozdějších předpisů.

Na 26. zasedání Generální konference pro váhy a míry (CGPM) v roce 2018 byly přijaty nové definice základních jednotek SI. Na základě této změny byla přijata směrnice Komise (EU) 2019/1258 ze dne 23. července 2019, kterou se přizpůsobuje technickému pokroku směrnice Rady 80/181/EHS, pokud jde o definici základních jednotek SI.

Certifikace, korespondenční kurzy metrologie a kurzy dle požadavků firem konané ve firmě

Nabídka ČMS pro tuto komplikovanou dobu

Přesto, že se pomalu vše vrací po úvodním ataku pandemie do normálnějších kolejí, lze říci, že ledaskterá firma nebude příliš nakloněna platit svým metrologům a pracovníkům provádějící měření účast na kurzech, které často velmi potřebují. Není to nic neobvyklého ani za dřívějších normálních podmínek, natož za nynější ekonomické situace navíc podtržené určitými, i když ne zas tak velkými zdravotními riziky. Jsem sice přesvědčen, že trochu odpovědnosti k sobě samému a zdravotní gramotnosti sníží riziko nákazy téměř na nulu (rouška při bližším kontaktu a v uzavřené místnosti, častější hygiena a použití dezinfekce), ale je to přeci jen věcí náhledu každého z nás.

 

Česká metrologická společnost, z.s. pro druhé pololetí připravila v podstatě standardní nabídku programu, ale kdo ví, zda se problémy nevrátí ve druhé vlně. A i kdyby ano, myslím, že pro ty, kteří si opravdu potřebují zvýšit kvalifikaci v oblasti metrologie, mohou tak učinit prostřednictvím několika individuálních forem studia a zkoušek. O které se jedná:

  • Certifikace odborné způsobilosti osob
  • Korespondenční kurz metrologie
  • Kurz metrologie pořádaný pro zájemce přímo v jejich firmě.

 

Certifikace odborné způsobilosti osob je velmi účinný a jednoznačný způsob prokázání kvalifikace v daném oboru metrologie pro vaše zákazníky. Ale také pro akreditační a autorizační orgány. Nemalá je také prestižní hodnota certifikátu.

 

Certifikát může metrolog a odpovídající praxí a znalostí metrologické legislativy získat tak, že vyplní formulář Žádost o certifikaci odborné způsobilosti a zašle jej na sekretariát certifikačního místa ČMS. Tím se rozeběhne certifikační proces, který je podrobně popsán na jiném místě tohoto webu. Zkouška probíhá obvykle na pracovišti žadatele. Přítomni jsou mimo něho jen tři členové zkušební komise, takže se dají zajistit i případně velmi přísné hygienické podmínky v dané firmě.

 

NOVÉ DEFINICE ZÁKLADNÍCH JEDNOTEK MEZINÁRODNÍ SOUSTAVY SI

26. Mezinárodní generální konference měr a vah schválila v listopadu 2018 na zasedání ve Versailles nové definice základních jednotek měrové soustavy SI. Je to největší změna za dobu existence Metrické konvence. Protože se jedná o vládní zastoupení, budou nové definice pro členské státy závazné s platností od 20. května 2019. 20. květen je světovým dnem metrologie.

Základními měrovými jednotkami soustavy SI jsou sekunda (s), metr (m), kilogram (kg), ampér (A), kelvin (K), mol (mol) a kandela (cd). Do současné doby jsou stanovené podle artefaktů (např. závaží), nebo fyzikálních jevů. Nově budou stanovené na základě návaznosti na vybrané fyzikální a technické základní konstanty, jejichž hodnota byla konvenčně stanovena v pevných číselných hodnotách bez nejistoty.

20. Fórum metrologů, Praha, Klub lávka

Česká metrologická společnost, z. s. uspořádala dne 11. prosince 2018 tradiční konferenci 20. Fórum metrologů. Jednání bylo zaměřené na seznámení účastníků s rychlým vývojem, který probíhá v současnosti ve všech oblastech metrologie. Dochází k největší změně v definici základních měrových jednotek za celou dobu existence metrické konvence. Rovněž v oblasti technických i legislativních norem již probíhají, nebo jsou připravené podstatné změny.

Účastníky jednání přivítal předseda České metrologické společnosti Ing. Miroslav Hanák a uvedl hlavní oblasti metrologie, ve kterých dochází k podstatným změnám. Nejen v základních veličinách, ale i v každodenní metrologické praxi se projevuje současný vědecký a technický rozvoj. Je to především zapojení informačních technologií, kdy software a přenosové systémy jsou součástí měřicího řetězce. Nové principy měření, optické a CT přístroje představují nové možnosti, ale současně i nároky na kvalifikaci a vzdělání metrologů. Rovněž i oblast standardizace a legislativy se musí současnému technickému rozvoji, ale také mezinárodnímu charakteru výroby a obchodu přizpůsobit. Česká metrologická společnost přispívá formou kurzů a dalších vzdělávacích aktivit k efektivnímu získání znalostí pro zvládnutí současných rostoucích nároků na kvalifikaci metrologů.

Fórum metrologů ke 100. výročí vzniku ČSR

Slovenská metrologická spoločnosť ve spolupráci s Českou metrologickou společností, připravila 1. ČESKO-SLOVENSKÉ FÓRUM METROLÓGOV ke 100. výročí vzniku ČSR, které se konalo 25.10.2018 v Bratislavě.

Motto: "História, súčastnosť, trendy v metrológii v ČR a SR".



 

Česká metrologická společnost, z.s. obnovuje spolupráci s Slovenskou metrologickou spoločnosťou

Změny po roce 1989 a následně vzniku České a Slovesné republiky v roce 1993 nutně vedly k rozdělení většiny spolků a společností bývalého Československa. Nevyhnuly se tomu ani českoslovenští metrologové a následně titíž, tentokráte už v České a Slovenské republice.

Primárním úkolem obou společností je poskytovat platformu pro činnost podnikové metrologie a její pracovníků a přispívat k jejich vzdělávání. Vývoj v obou zemích však vedl k postupnému rozrůznění činností obou spolků a to jak v oblasti vzdělávání, tak ve způsobu financování. Dnes to je příčinou určitých obtíží při opětovném navazování spolupráce. Přesto jsme se po dohodě rozhodli pokusit o spolupráci tak, jak to jen umožní naše personální možnosti a překážky, které vznikají vzhledem k existenci dvou států.

Stránky

Přihlásit se k odběru Česká metrologická společnost, z.s. RSS