Kabinety odpadů:
1. LEGISLATIVA ODPADŮ – diskuze s vedoucími pracovníky odborů MŽP, ČIŽP ( 29.3.2012)
2. MÍSTNÍ POPLATEK ZA PROVOZ SYSTÉMU SHROMAŽĎOVÁNÍ, SBĚRU, PŘEPRAVY, TŘÍDĚNÍ, VYUŽÍVÁNÍ A ODSTRAŇOVÁNÍ KOMUNÁLNÍCH ODPADŮ – JUDr. Zdeňka Jirásková, MF (26-4.2012)
3. SOUČASNÝ LEGISLATIVNÍ VÝVOJ V OBLASTI ODPADŮ – diskuze k aktuálním otázkám – úvod do diskuze: JUDr. Libor Dvořák, MŽP 31.5.2012)
4. ODPADY V NOVÉM ZÁKONĚ O OCHRANĚ OVZDUŠÍ – úvod do diskuze: Mgr. Pavel Gadas, MŽP – 1.11.2012
Semináře:
1. 20 LET ZKUŠENOSTÍ ČESKÉ INSPEKCE ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ A PRAXE (13.6.2012)
přednášející: Ing. Lukáš Kůs, Ing. Jaroslav Šťourač, Ing. Petr Havelka, RNDr. Oldřich Jarolím, (13.6.2012)
Instruktážní video je k dispozi v sekretariátu ČSPZP
2. JADERNÁ ENERGETIKA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ ve spolupráci s Českou nukleární společností (19.6.2012) přednášející: Ing. František Pazdera (MPO), Ing. Dana Drábová (SÚJB), Ing. Martin Ruščák (CVŘež), Ing. Eduard Hanslík, CSc., RNDr. Lenka Thinová (ČVUT) K dispozici prezentace: Pazdera ; Ruščák ; Drábová ; Hanslík; Thinová
3. NEBEZPEČNOST POŽÁRŮ ODPADŮ PRO ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Požáry odpadů v obcích, v zařízeních pro nakládání s odpady, ve skladech odpadů (zejména nepovolených) i požáry skládek jsou čím dále tím častější. Zaujímají přední místo ve statistice požárů. Představují nejen přímé finanční a hmotné ztráty, ale i ohrožují zdraví lidí včetně zasahujících hasičů i celé životní prostředí nejen žárem, ale především emisemi, uvolňovanými do ovzduší, půdy i vod. Přednášejíci ( odborníci Hasičského záchranného sboru a odbornice ČZU/ČSPŽP RNDr:Mikulová) nejen upozornili přítomné na veliké nebezpečí požárů odpadů, naznačili způsoby jejich likvidace a současné chemické kontroly emisí, ale především se věnovali předcházení vzniku požárů. Upozornili na závažnost pravidel požární ochrany a bezpodmínečné nutnosti jejich dodržování.
Akce v rámci projektu MŽP-GEF/UNEP:
1. MISE UNEP:
Mise, proběhlá v ČR 19.-21.3. 2012 byla zaměřena na hodnocení Projektu UNEP/GEF: Implementatation of the National Biosafety Framework / Plnění opatření pro zajištění biologické bezpečnosti, který probíhal v letech 2006 – 2012 pod záštitou MŽP. Hodnotitel se setkal 19.3.2012 se zástupci ČSPŽP, nebioť se ve spolupráci se Spolkem se realizovaly semináře a další akce projektu. Výsledkem hodnocení, které proběhlo v několika státech, realizujících obdobný projekt, se stala obsáhlá zpráva (164 str.) pro UNEP předaná v květnu 2012. V ČR nebyly shledány rozpory s cílem projektu v období jeho plnění.
2. SEMINÁŘ A EXKURZE DO CHKO ČESKÝ RÁJ, zaměřený na ochranu přírody v turisticky atraktivní oblasti:
Uskutečnil se ve dnech 3.-4.5. v Lázních Sedmihorky. Jeho cílem bylo seznámení účastníků s příslušnou legislativou a umožní výměnu zkušeností aplikovatelných na další místa v ČR. Realizován ve spolupráci s VTS a ČSOP.
3. SEMINÁŘ OCHRANA PŘÍRODY I ÚLOHA BOTANICKÝCH ZAHRAD A KONTROLNÍCH ORGÁNŮ:
Seminář byl organizován na místní úrovni – v Libáni dne 309.8.2012. Cílem semináře bylo seznámení veřejnosti se stavem biologické rozmanitosti i jejího ohrožení a zejména pak s úlohou, kterou sehrávají botanické zahrady a kontrolní orgány v ČR. Uvedeny byly i praktické příklady.
4. ÚČAST NA MEZINÁRODNÍ KONFERENCI „Science and Society – Biodiversity in the Balance: Causes and Consequences“:
Konference, konající se ve dnech 9.-10.11.2012 v Heidelberg, v Německu, byla organizována následujícími organizacemi: European Molecular Biology Organisation (EMBO), European Molecular