Informace o činnosti členské organizace Českého svazu vědeckotechnických společností z.s. (ČSVTS) za rok 2023
ke stažení zde
ke stažení zde
ČENES byl v roce 2023 na základě objednávky ČSRES autorem revizí následujících norem PNE:
Šesté vydání této PNE svou náplní požadavků navazuje na vydání normy z roku 2010, vychází z nových poznatků provozovatelů distribučních soustav a poznatků získaných při tvorbě PNE 33 3201, poznatků výrobců a montážních společností.
Za hlavní změny proti předchozímu vydání možno uvést:
Hlavní změny proti předcházející normě spočívají zejména v definování prostor a určení vlivů podle prostor ve vazbě na ČSN 33 2000-5-51 a TNI 33 2000-5-51. Součástí aktualizace této PNE bylo převedení textu do formátu nové šablony, smyslem je formální sjednocení vzhledu a struktury obsahu.
Tato norma navazuje na základní ustanovení normy ČSN 33 2000-5-51 ed. 3:2022 a TNI 33 2000-5-51 týkající se terminologie podle IEV, požadavků na kódování a označování vnějších vlivů, určování prostor podle působení vnějších vlivů, provozních podmínek a vnějších vlivů na elektrická zařízení v budovách. Navíc zohledňuje prostor s kumulovanými vnějšími vlivy (nejsou řešena ČSN 33 2000-5-51) a specifické klimatické podmínky pro elektrická zařízení distribuční a přenosové soustavy v prostoru venkovním, pod přístřeškem a podrobněji rozvádí klimatické vlivy v prostorách vnitřních (např. s ovládáním nebo bez ovládání teploty a vlhkosti a klimatizovaných prostorách) podle řady základních klimatických norem ČSN EN 60721. Norma navazuje na PNE 33 0000-1
Norma platí pro určování vnějších vlivů z hlediska jejich působení na nová elektrická zařízení přenosové a distribuční soustavy (dále jen elektrická zařízení), včetně stanovení stupně ochrany krytem (IP kód).
Prostory stávajících elektrických zařízení jsou posuzována podle předpisů a norem platných v době uvedení rozvodného zařízení do provozu do doby jejich rekonstrukce.
Norma platí pro stanovení vnějších vlivů následujících elektrických zařízení:
− elektrické stanice zvn, vvn, vn a nn včetně vstupních částí odběratelských zařízení pro vnitřní prostor
− elektrické stanice zvn, vvn, vn a nn včetně vstupních částí odběratelských zařízení pro venkovní prostor
− transformovny vn/nn kioskové zděné nebo věžové a vestavěné v budově- transformovny vn/nn kioskové blokové
− transformovny vn/nn stožárové a sloupové venkovního provedení
− venkovní vedení zvn, vvn, vn a nn včetně přípojek
− kabelové vedení zvn, vvn, vn a nn včetně přípojek
U elektrických zařízení, která nejsou určena k rozvodu elektřiny (sklady, kancelářské budovy ap.) se postupuje podle ČSN 33 2000-5-51.
Zpracovatel: ČENES, z.s. Ing. Jaroslav Bárta, Ing. Pavel Kraják, Petr Dadák
Norma nahrazuje podnikovou normu PNE 33 0000-3 z 1. 1. 2017 a platí pro výchozí revize nových elektrických rozvodných zařízení DS a PS a provádění pravidelné kontroly stávajících elektrických zařízení podle Řádu preventivní údržby (ŘPÚ).
Za hlavní změny proti předchozímu vydání možno uvést:
Hlavní změny proti předcházející normě spočívají zejména v upřesnění vymezení platnosti normy ve smyslu zákona č.250/2021 Sb. a NV č. 190/2022 Sb., součástí aktualizace této PNE bylo převedení textu do formátu nové šablony, smyslem je formální sjednocení vzhledu a struktury obsahu.
Norma se vztahuje na výchozí revize nových elektrických rozvodných zařízení distribuční a přenosové soustavy a provádění pravidelné kontroly stávajících rozvodných zařízení podle Řádu preventivní údržby (ŘPÚ). Norma stanovuje základní podmínky a postupy pro ověřování elektrických rozvodných zařízení distribuční a přenosové soustavy z hlediska jejich bezpečnosti a spolehlivosti. Podle Řádu preventivní údržby je postupováno při činnostech na technických zařízeních, která jsou ve vlastnictví provozovatelů distribučních soustav nebo ČEPS a které tyto společnosti na základě smluvních vztahů (smlouva, dohoda o provozu apod.) provozují a revidují.
Norma dále umožňuje provádění mimořádných revizí podle ČSN 33 1500.
Hranice mezi rozvodným zařízením distribuční soustavy a odběrným zařízením jsou stanoveny v PNE 33 0000-1 (hranice ochrany).
Kontroly stávajících elektrických zařízení jsou prováděny podle předpisů a norem platných v době uvedení rozvodného zařízení do provozu.
Podle energetického zákona č. 458/2000 Sb. §28, je zákazník/vlastník nemovitosti povinen udržovat svá odběrná elektrická zařízení ve stavu, který odpovídá právním předpisům a technickým normám. Z toho důvodu je nutné vstupovat do zařízení provozovatele distribuční soustavy. Každý takový vstup musí být se souhlasem provozovatele DS. Způsob tohoto souhlasu je řešen vnitřními předpisy příslušného PDS.
Zpracovatel: ČENES, z.s. - Ing. Jaroslav Bárta, Ing. Pavel Kraják, Petr Dadák,
Čtvrté vydání této PNE svou náplní požadavků navazuje na vydání normy z roku 2017, vychází z nových poznatků provozovatelů distribučních soustav, poznatků výrobců a montážních společností.
Za hlavní změny proti předchozímu vydání možno uvést:
Hlavní změny proti předcházející normě spočívají zejména v aktualizaci názvosloví v souvislosti s novým zákonem č.250/2021Sb. a nařízeními vlády č. 190/2022 Sb. a 194/2022 Sb. a dále ve sloučení Změn č.2 a 3 do jednoho předpisu.
Norma se vztahuje na činnosti prováděné na el. zařízeních nebo v jejich blízkosti:
POZNÁMKA: Pojem „pracovník“ používaný v této normě je ve smyslu právních předpisů buď zaměstnancem (ve smyslu Zákoníku práce) nebo osobou (ve smyslu Živnostenského zákona)
V návaznosti na ČSN EN 50110-1:2013 rozpracovává tato norma základní požadavky bezpečnosti obsluhy a práce na elektrických zařízeních přenosové a distribuční soustavy nebo v blízkosti těchto zařízení. Dále norma stanovuje podmínky bezpečnosti při provádění činností vykonávaných za jiným účelem v blízkosti elektrických zařízení nebo v jejich ochranném pásmu s ohledem na nebezpečí úrazu od elektrického zařízení. Specifické požadavky a pracovní postupy budou rozpracovány v samostatných dokumentech pro místní podmínky. Norma může být v přiměřené formě použita pro výrobny elektrické energie.
Zpracovatelé: Ing. Pavel Kraják, ČENES; Ing. Jaroslav Bárta, ČENES; Petr Dadák, EG.D; Ing. Marie Burrow, ČEPS
Výše uvedené PNE jsou spolu s PNE 33 0000-1 základními technickými normami používanými v rámci distribučních společností a ČEPS. Bohužel s ohledem na dosud neschválenou ČSN EN 50110-1 (revize v 2023-4) bude vyžadovat PNE 33 0000-6ed.4, která je základní normou pro práce a obsluhu rozvodných zařízení DS a PS v r. 2025 další revizi.
Ing. Jaroslav Bárta
ČENES
Cílem příspěvku je seznámit technickou veřejnost s novou revidovanou základní předpisovou normou pro uzemňování elektrických silových instalací se střídavým napětím vyšším než 1 000 V AC ČSN EN 50522 (vyjde v lednu 2023 s účinností od 1.2.2023). Tato norma je základní technickou normou pro u oblast uzemňovacích soustav v elektrických stanicích, elektrárnách a průmyslových rozvodech silnoproudých zařízení v elektroenergetice, průmyslu, bytové výstavbě a v dalších oborech všude tam, kde se navrhují, projektují a provozují zejména elektrické stanice (rozvodny, transformovny) a výrobny elektrické energie (elektrárny, teplárny s kombinovanou výrobou tepla a elektřiny) a nahradí dosud platnou ČSN EN 50522 z prosince 2011.
Norma byla vypracována pro Agenturu ČAS ČENES, z.s Ing.Jaroslavem Bártou a Ing. Pavlem Krajákem.
Předmět normy
Norma vychází z EN normy 50522 ed.2 Earthing of power installations exceeding 1 kV a.c. vypracované po 11 letech od vydání EN 50522:2011 a obsahuje základní minimální požadavky, na kterých se členské státy CLC shodly. Evropská norma EN 61936-1 je identická s IEC a obsahuje národní odchylky Finska a odchylky typu A vyplývající z národních právních předpisů (Francie, Italie, Finsko, Norsko, Švédsko, Švýcarsko, Slovensko a Velká Británie).
Norma má tak široký rozsah a dopad, že souvisí přímo s desítkami stávajících norem ČSN, a PNE zejména v třídách 33 00 Terminologie, 33 01, 33 32 Rozvodná zařízení a elektrické stanice a normami PNE pro přenos a distribuci el. energie v rámci ČSRES.
Vzhledem k ČSN EN 50522:2011 byla provedena řada technických úprav:
EN 50522:2022 obsahuje tyto významné technické změny v porovnání si EN 50522:2010:
Základní požadavky
ČSN EN 50522 stanovuje základní požadavky pro návrh a provedení uzemňovacích soustav elektrických instalací se jmenovitým napětím AC nad 1 kV a jmenovitým kmitočtem do 60 Hz včetně tak, aby byla zajištěna bezpečnost a správná funkce.
Pro potřeby použití této normy na elektrické silové instalace se uvažuje jedna z následujících aplikací:
Mezi elektrické silové instalace patří mezi jiným následující zařízení:
– točivé elektrické stroje;
– spínací zařízení;
– transformátory a reaktory;
– měniče;
– kabely;
– soustavy vedení;
– baterie;
– kondenzátory;
– uzemňovací soustavy;
– budovy a oplocení tvořící část uzavřené elektrické provozovny;
– příslušné systémy ochran, ovládání a záložní zařízení;
– velká jádrová tlumivka.
Tato evropská norma není určena pro navrhování a stavbu uzemňovacích soustav:
– venkovních vedení a úložných kabelů mezi různými samostatnými instalacemi;
– elektrickou trakci;
– důlní zařízení a instalace (kromě povrchové těžby);
– instalace zářivek;
– instalace na lodích a v pobřežních vodách;
– elektrostatická zařízení (například elektrostatické odlučovače, jednotky pro elektrostatické nanášení barev) ;
– zkušebny;
– lékařská zařízení, například rentgenová zařízení.
Tato norma obsahuje kritéria pro návrh, provedení, zkoušení a údržbu uzemňovací soustavy, takže je provozována podle všech podmínek a zajišťuje bezpečnost osob ve všech místech, kam mají osoby povolen přístup. Uvádí také kritéria, která zajistí, že je udržována integrita připojeného zařízení a zařízení v blízkosti uzemňovací soustavy.
Instalace a zařízení musí být schopny odolat očekávaným elektrickým, mechanickým, klimatickým vlivům a vlivům okolního prostředí v místě instalace.
Návrh musí zahrnovat:
– účel instalace,
– požadavky uživatele, jako jsou kvalita elektrické energie, spolehlivost, dostupnost a schopnost elektrické sítě odolat působení přechodných podmínek, jako jsou rozběh velkých motorů, vypínání zátěže a opětné připojení instalace pod napětí,
– bezpečnost obsluhy a veřejnosti,
– vlivy vnějšího prostředí,
– možnost rozšíření (vyžaduje
Závěr
Norma ČSN EN 50522 je obsáhlou předpisovou normou která pojednává o projektování, stavbě a provozu uzemňovacích soustava zařízení vn, vvn a zvn. Je však třeba konstatovat, že ČSN EN 50522 ed,1 a 2 v ČR není takovou novinkou jako v řadě zemí ES. Stávající Elektrotechnické předpisy ČSN (např. řada 33 32) obsahovaly v řadě norem podrobněji popsanou problematiku a z tohoto důvodu je třeba k jejich změnám přistupovat. Na rozdíl od většiny zemí ES, které mají danou problematiku obsaženu v právních předpisech (na které se pak odvolávají a získávají tak bez problémů národní odchylky) v ČR byla a dosud je tato problematika předmětem pouze technických norem. Tento stav je ale do budoucna neudržitelný z hlediska současné praxe, znamenající omezování národních norem ČSN a bude třeba přesvědčit státní orgány o nutnosti promítání technických požadavků do národní legislativy. Pro oblast uzemňování elektrických stanic PS a DS byly vypracována revize PNE 33 3201, která obsahuje podrobnější údaje pro jejich projektování. A pro uzemňování venkovních vedení vn, vvn,zvn a uvn pro ČESRES byly vypracovány požadavky na uzemňování v rámci PNE 33 0000, PNE 33 0000-1 a PNE 33 3201.
Ing. Jaroslav Bárta
ČENES
12.1.2023
Cílem příspěvku je seznámit technickou veřejnost s novou revidovanou základní předpisovou normou pro elektrické silové instalace se střídavým napětím vyšším než 1 000 V AC ČSN EN IEC 61936-1 (vyšla v srpnu 2022 od 1.9.2022). Tato norma je základní technickou normou pro velmi obsáhlou oblast silnoproudých zařízení v elektroenergetice, průmyslu, bytové výstavbě a v dalších oborech všude tam, kde se navrhují, projektují a provozují zejména elektrické stanice (rozvodny, transformovny) a výrobny elektrické energie (elektrárny, teplárny s kombinovanou výrobou tepla a elektřiny) a nahradí dosud platnou ČSN EN 61936-1 z prosince 2011 a změnu A1.
Norma byla vypracována pro Agenturu ČAS ČENES, z.s Ing.Jaroslavem Bártou a Ing. Pavlem Krajákem
Norma vychází z IEC normy 61936-1 Power installations exceeding 1 kV AC and 1,5 kV DC –
Part 1: AC vypracované po 10 letech od vydání EN 61936-1 a obsahuje základní minimální požadavky, na kterých se členské státy IEC shodly. Evropská norma EN 61936-1 je identická s IEC a obsahuje národní odchylky některých států (Francie, Finsko, Norsko, Švédsko, Švýcarsko, Slovensko a Velká Británie). V ČSN EN IEC 61936-1 jsou uvedeny některé informativní národní poznámky týkající se norem ČSN pro požární ochranu a vazeb na jmenovitá napětí vn podle ČSN EN 60038. Souběžně s ČSN EN IEC 61936-1 byla v roce 2022 vypracována revize PNE 33 3201 pro navrhování a stavbu elektrických stanic PS a DS.
Norma má tak široký rozsah a dopad, že souvisí přímo s desítkami stávajících norem ČSN, zejména v třídách 33 00 Terminologie, 33 01 Jmenovité hodnoty, 33 32 Rozvodná zařízení a elektrické stanice a 35 11 Výkonové Transformátory a vlastní spotřeba a desítkami mezinárodních norem IEC a EN a HD a normami PNE pro přenos a distribuci el. energie v rámci ČSRES.
Norma obsahuje minimální požadavky pro navrhování a stavbu elektrických instalací, které zajistí přijatelnou spolehlivost instalace a její bezpečný provoz.
Vzhledem k ČSN EN 61936-1:2011 byla provedena řada technických úprav:
Norma platí pro:
Elektrická stanice je ve smyslu této normy chápána jako uzavřená elektrická provozovna se spínacím zařízením a/nebo transformátory v přenosové nebo distribuční soustavě. Je-li spínací zařízení a/nebo transformátory umístěno vně uzavřené elektrické provozovny, je to také považováno za instalaci.
Spínací přístroje a/nebo transformátory umístěné ve venkovním prostředí uzavřených elektrických provozoven
Instalace včetně generátorových a transformátorových bloků se všemi spínacími zařízeními a všemi elektrickými pomocnými soustavami. Neuvažuje se propojení mezi elektrárnami umístěnými na různých místech.
Mezi elektrické silové instalace patří mezi jiným následující zařízení:
Norma není určena pro navrhování a stavbu:
Norma není dále určena pro konstrukci továrně vyráběných a typově zkoušených spínacích zařízení, pro které platí samostatné normy IEC a CENELEC.
Tato norma není určena pro aplikaci požadavků pro provádění prací pod napětím v elektrických instalacích.
Pokud není v této normě uvedeno jinak, používá se pro elektrické instalace nn soubor IEC 60364 (ČSN 33 2000).
Základní požadavky
Elektrické instalace a zařízení musí být schopny odolat elektrickým, mechanickým, klimatickým vlivům a vlivům prostředí, které se předpokládají v místě instalace.
Při výběru lokality by se mělo přihlížet mimo jiné k těmto skutečnostem, ale neomezovat se pouze na ně:
– přístup umožňující stavební, údržbářské a provozní činnosti;
– dopad na komunitu, včetně blízkosti citlivých míst, vizuální zátěže, hlukové zátěže, občanské vybavenosti a dopravě;
– dopad na životní prostředí, včetně zohlednění znečištění, větrání, fauny a flóry;
– vliv místopisu, zemětřesných zón, zlomových linií, povodňových cest, bažin, lavin nebo sesuvů půdy;
– půdní podmínky: včetně tepelného a elektrického odporu a znečištění půdy;
– rozměry staveniště;
– koridory pro vedení;
Závěr
Norma ČSN EN IEC 61936-1 je velmi obsáhlým předpisem a je předpisovou normou převzatou z IEC a EN, která pojednává o projektování, stavbě a provozu instalací a zařízení vn, vvn a zvn. Je však třeba konstatovat, že ČSN EN 61936-1 ani ČSN EN IEC 61936-1 není v ČR takovou novinkou jako v řadě zemí ES. Stávající Elektrotechnické předpisy ČSN (např. řada 33 32) obsahovaly v řadě norem podrobněji popsanou problematiku a z tohoto důvodu je třeba k jejich změnám přistupovat. Na rozdíl od většiny zemí ES, které mají danou problematiku obsaženu v právních předpisech (na které se pak odvolávají a získávají tak bez problémů národní odchylky) v ČR byla a dosud je tato problematika předmětem pouze technických norem. Tento stav je ale do budoucna neudržitelný z hlediska současné praxe, znamenající omezování národních norem ČSN a bude třeba přesvědčit státní orgány o nutnosti promítání technických požadavků do národní legislativy. Pro oblast elektrických stanic PS a DS byly vypracována revize PNE 33 3201, která obsahuje podrobnější údaje pro jejich projektování.
CTN Elektroenergetika
ČENES se od 1. 7. 2018 stal „Centrem technické normalizace“ pro oblast části technických norem souvisejících s elektroenergetikou. Jedná se o technické komise EN a IEC:
Potřebné smlouvy mezi ČENES a Českou agenturou pro standardizaci (ČAS) byly uzavřeny 1.7.2018 na dobu neurčitou s tříměsíční výpovědní lhůtou. Činnost CTN ČENES je tvořena:
Činnost CTN v bodě 1) zahrnuje zpracování dokumentů evropských a mezinárodních technických komisí a subkomisí (dále jen „Mezinárodní spolupráce“) uvedených v příloze „Seznam zabezpečovaných TC/SC“ této smlouvy, tvorbu českých technických norem uvedených v přílohách „Plánovací list“ této smlouvy, které obsahují specifikaci úkolu, a tvorbu dalších typů dokumentů specifikovaných v Pokynech pro sestavování plánu TN na příslušný kalendářní rok (dále jen „ČSN“). Objednatel se zavazuje zaplatit zhotoviteli za řádně zpracované úkoly plánu TN sjednanou cenu.
Úkoly plánu TN jsou řešeny v souladu s metodickými pokyny MPN 1 až MPN 4, dále Vnitřními předpisy CEN/CENELEC, Směrnicemi ISO/IEC, Pokyny pro sestavování plánu TN na příslušný kalendářní rok a dokumentem „Distribuce plánovacího listu – přílohy k prováděcí smlouvě“.
Pro elektroenergetiku v ČR jsou nejdůležitější komise CENELEC TC 8X a TC 99X.
Nejdůležitější návrhy norem EN v TC 8X je revize EN 50160 Charakteristiky napětí elektrické energie dodávané z veřejných distribučních sítí. V roce 2020 připomínkována změna A2 a koncem roku 2021 návrh PrEN 50160, u obou návrhů byly zaslány připomínky za ČENES do CENELEC.
Nejdůležitější návrhy norem EN v TC 99X jsou revize IEC EN 61936-1 Elektrické instalace nad AC 1 kV a DC 1,5 kV – Část 1: AC. V současné době je vydána nová norma IEC EN 61936, část 1 pro elektrické instalace nad AC 1kV (pro elektrárny, el. stanice s širokou vazbou na předmětové normy pro spínací a řídící přístroje vn, vvn a zvn, izolátory, svodiče přepětí apod.) a revize EN 50522 Uzemňování elektrických instalací AC nad 1 kV, V současné době byl připomínkován návrh PrEN 50522 a zaslány připomínky za ČENES do CENELEC.
Z komisí IEC je významná subkomise 8B, která se zabývá problematikou mikrosítí.
V rámci připomínkování návrhů mezinárodních a evropských norem byly projednány od založení CTN ČENES desítky návrhů mezinárodních norem IEC a evropských norem EN. V posledních dvou letech vznikl v mezinárodní technické normalizaci nový druh norem s označením EN IEC, které se zavádí do soustavy českých norem jako ČSN EN IEC. U těchto norem probíhá paralelní hlasování jak v rámci IEC, tak CENELEC.
Činnost CTN v bodě 2) zahrnuje vypracování norem ČSN překladem norem EN a EN IEC. V roce 2021 byly zahájeny práce v rámci smluvních vztahů s agenturou ČAS na ČSN:
V září 2021 byl vypracován a rozeslán k připomínkám 1. návrh normy a v prosinci konečný návrh ke schválení. Norma bude předána do schvalovacího řízení agentuře Čas v únoru 2022. Norma bude mít značný vliv na revizi PNE 33 3201 v r. 2022
Co se týká ekonomických přínosů CTN ČENES, jsou ovlivněny nízkou cenou nabízenou agenturou ČAS. Jak se traduje v oblasti technické normalizace, na této činnostech se nezbohatne (ekonomický přínos je nižší než o cca 40% než u norem PNE financovaných ČESRES). Přínosem je ale přístup k nejnovějším materiálům IEC a CENELEC ve vybraných technických komisích.
V Praze dne 7. 1. 2022
Zpracoval: Ing. Jaroslav Bárta, člen představenstva České energetické společnosti, z.s. a člen dozorčí rady Českého svazu vědeckotechnické společnosti, z.s.
Webový seminář připojovací podmínky a elektroměrové rozváděče
ČENES ve spolupráci s distribučními společnostmi, jakožto držiteli licence pro distribuci elektřiny, připravila odborný seminář připojovací podmínky a elektroměrové rozváděče. Seminář proběhl webovou formou dne 23. 6. 2021 a setkal se s velkou pozorností účastníků.
Zazněla tato témata:
Cílová skupina: projektanti elektro, realizační firmy, výrobci rozváděčů, revizní technici, odborná veřejnost.
Odbornými garanty byli Jiří Krajčovič a Petr Dadák, ČENES (Česká energetická společnost, z. s.).
Pan Ing. Karel Hanauer je dlouholetým členem České energetické společnosti a již po několik volebních období zastává volenou funkci výkonného místopředsedy představenstva. V únoru mu byla na slavnostním shromáždění členů Českého svazu zaměstnavatelů v energetice dne 23. 2. 2012 v Praze udělena stříbrná medaile prof. Vladimíra Lista za celoživotní práci v energetice se zaměřením na rozvoj tepelných elektráren, na zvyšování ekologizace a efektivnosti výroby elektřiny a tepla a za aktivní činnost v České energetické společnosti.
Profesor Vladimír List byl významným kantorem brněnského Vysokého učení technického a autorem rozvoje československé elektrizační soustavy. Se svým spolupracovníkem byl mj. autorem návrhu pražské podzemnní dráhy s klasickým křížením jejích tras na Václavském náměstí. Realizace se bohužel nedožil.
Český svaz zaměstnavatelů v energetice na návrh České energetické společnosti se rozhodl udělit dvěma členům České energetické společnosti - panu Václavovi Macháčkovi a panu ing. Josefovi Hejčlovi, členům představenstva České energetické společnosti, toto vyznamenání, a to za jejich významnou odbornou celoživotní práci pro elektroenergetiku.
Stříbrnou medaili profesora Vladimíra Lista převzali pánové Macháček a Hejčl na valné hromadě Českého svazu zaměstnavatelů v energetice dne 3. 12. 2015 v Praze. Novým držitelem medaile prof. Lista je člen představenstva ČENES pan Ing. Pavel Kraják. Medaile mu byla udělena za dlouholetou odbornou činnost pro českou elektroenergetiku na valné hromadě Českého svazu zaměstnavatelů v energetice na návrh ČENES.
Osobním dopisem pana velvyslance USA jsem byl pozván jako představitel České energetické společnosti k neformální schůzce do pražské bubenečské vily velvyslance. Předpokládal jsem, že půjde o jednání předcházející návštěvu paní ministryně H. Clintonové u ministra zahraničí ČR, která má být podle sdělovacích prostředků věnována lobbingu ve prospěch nabídky firem kolem firmy Westinghouse na dostavbu JE Temelín. Ambasador p. Eisen zřejmě usoudil, že je třeba kromě špičkových manažérů českého jaderného průmyslu a stavebnictví, dosud nezapojených do českoruské nabídky a francouzské nabídky, vyslechnout i nezávislé stanovisko našeho občanského sdružení. Není ostatně tajemstvím, že jsem v aktivní službě patřil do trojice odborníků, kteří stáli u zrodu technického zadání této JE původně předpokládané v jiné jihočeské lokalitě. Dále uvádím své stanovisko na jednání osobně přednesené a posléze poslané písemně oběma americkým představitelům, protože kromě ambasadora p. Eisena byla přítomna i náměstkyně ministra obchodu USA pí. N. Lamb – Haleová. Představenstvo ČENES mé stanovisko dodatečně schválilo jako stanovisko ČENES a doporučilo je zveřejnit na internetové stránce naší společnosti. Dále je uvedeno jak v originálu, tak s překladem do češtiny.
Podle platných stanov se ČENES zabývá jednak plným vyžitím odborníků v oblasti elektroenergetiky počínaje výrobou elektrické energie konečné spotřeby, přes její rozvod a distribuci až po konečnou spotřebu u zákazníků prodejců a jednak i neziskovým podnikáním v oblasti školení odborníků a poradenství v daném oboru.
Pobočným spolkem ČENES je Česká energetická společnost Havlíčkův Brod,z.s., která uspokojuje svou činností zájmy členů tohoto pobočného spolku.
ČENES nabízí svým členům spoluúčast na řadě odborných akcí, které pořádá většinou v atraktivním prostředí svého sídla v Praze 1 na Novotného lávce 5 v přímém sousedství Karlova mostu a z většiny sálů s přímým výhledem na Vltavu a Pražský hrad. Avíza a pozvánky na odborné akce naleznete na tlačítku umístěném vlevo ve sloupci Odkazy.
ČENES provozuje poradenství po dohodě s ČEZ, od něhož poradenství v plném rozsahu po dohodě převzala, v oborech úspora energie, úsporné vytápěnía příprava teplé užitkové vody, solární energetika apod. Pro nečleny je toto poradenství za úplatu na neziskovém principu.
Odborníci z ČENES poskytují školení i pro odbornou veřejnost v oblasti projektování a práce na elektrických zařízeních podle platné vyhlášky a vydávají absolventům osvědčení, které jim umožňuje v daném oboru podnikání nebo pracovního poměru podle platného předpisu pracovat.
Novinkou na trhu informací pro energetické firmy a podnikatele v elektroenergetice je vznik Unie soudních znalců z oboru elektro, kde můžete najít odborníky pro řešení závažných příhod poškození elektrotechnických zařízení porušováním technických bezpečnostních norem, přepětím, přírodními úkazy apod. Kliknutím na obrázek se dostanete na webovou stránku Unie soudních znalců elektro.
ČENES již dlouhodobě poskytuje orgánům státu i sdělovacím prostředkům nezávislá odborná stanoviska sloužící k dalšímu rozvoji zásobování národního hospodářství elektřinou s pozice co nejúspornějších pokročilých technologií a ochrany životního prostředí před zplodinami škodlivin (prach, skleníkové plyny, hluk apod.).Stanoviska byla např. využita při zpracování první státní energetické koncepce a při jejích dalších modifikacích. V současné době je aktuálně řešen a diskutován problém prolomení tzv. uhelných limitů a povolenek na vypouštění skleníkových plynů využitím obnovitelných paliv a rozvojem nových typů jaderných zdrojů.
Pokud se budete chtít podrobněji seznámit se stylem práce ČENES a nejbližšími odbornými aktivitami a stanovisky, použijte laskavě příslušné tlačítko v levém sloupci Odkazy. Na domovskou stránku se můžete vrátit kliknutím na tlačítko "Zpět" na horní liště.
Potěší nás, a budeme si to považovat za čest, pokud projevíte hlubší zájem o naši práci žádostí o členství.